کتاب بازاریابی

یکی از عادت‌های خوبی که همه‌‌ی ما می‌توانیم در خودمان پرورش دهیم اینست که همیشه به دنبال بهترین کتاب‌های مورد نیازمان در زمینه حرفه‌ای یا علایق شخصی باشیم. وکلا، پزشکان، مهندسان و معماران برای حفظ مجوز حرفه‌ای خود نیاز به آموزش‌های مستمر در ضمن خدمت‌شان دارند، اما بازاریابان هیچ مجوز حرفه‌ای ندارند بنابراین لازم است که به منظور بروزرسانی دانش خود به خودآموزی روی بیاورند.

گفته می‌شود که یک بازاریاب مصمم باید معادل ۱۰ کتاب آموزشی را در سال (معادل ۲۵۰۰ صفحه) برای حفظ و گسترش مهارت‌ها و دانش بازاریابی خود مطالعه کند. در ادامه این مقاله لیست پیشنهادی ما در زمینه‌ی کتاب‌هایی ضروری برای بازاریابی را ببینید. این لیست از مجموعه‌ی پرفروش‌ترین کتاب‌های بازاریابی در وبسایت آمازون تهیه شده است. همچنین اگر علاقه‌مند باشید می‌توانید نوشته بهترین کتاب‌های رهبری و مدیریت ۲۰۱۷ را هم بخوانید.

در ادامه معرفی کتاب‌های مارکتینگ و بازاریابی، نوشته پرفروش‌ترین کتاب‌های سئو در ۲۰۱۷ را بخوانید تا بیشتر با این روش آشنا شوید.

building a story brand

۱٫ ساخت یک داستان برند: پیام خود را روشن بیان کنید تا مشتریان گوش کنند

عنوان اصلی: Building a StoryBrand: Clarify Your Message So Customers Will Listen

نویسنده: Donald Miller

امتیاز گودریدز: ۴٫۵۷ از ۵ ⭐️

کتاب “داستان برند” نوشته‌ی دونالد میلر یک راه حل ثابت شده برای به چالش کشیدن باورهای رهبران در کسب‌وکارهاست. این کتاب ارتباط با مشتریان را مزیت رقابتی نهایی دانسته و روشی انقلابی برای ارتباط با مشتریان به مخاطبان خود نشان می دهد. هدف کتاب “داستان برند” آموزش نکاتی برای کمک به درک مشتریان از مزایای قانع‌کننده‌ی استفاده از محصولات، ایده‌ها و خدمات شرکت است.

نویسنده این نکات را در قالب ۷ داستان جهانی به خوانندگان آموزش می‌دهد، داستان‌هایی که همه انسان‌ها به آن پاسخ مشابه می‌دهند. این داستان‌ها دربردارنده‌ی نکاتی از این قبیل هستند که دلایل واقعی خرید مشتریان چیست؛ چگونه یک پیام تبلیغاتی را ساده کنیم تا مردم آن را درک کنند؛ و چطور موثرترین راه پیام‌رسانی را برای مشتریان طراحی کنیم.

شما چه مدیر بازاریابی یک شرکت چندین میلیارد دلاری، صاحب یک کسب‌وکار کوچک، سیاست‌مدار یا خواننده‌ی یک گروه راک باشید، کتاب “ساخت یک داستان برند” برای همیشه نحوه صحبت کردن شما درباره‌ی خودتان، کاری که  انجام می‌دهید و ارزش منحصر به فردی را که به مشتریان عرضه می‌کنید، تغییر می‌دهد.

everything store book cover

۲٫ فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون

عنوان اصلی: The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon

نویسنده: Brad Stone

امتیاز گودریدز: ۴٫۰۷ از ۵ ⭐️

وبسایت آمازون  کار خود را با ارسال کتاب از زیر زمین یک خانه شروع کرد. اما جف بزوس، بنیانگذار خلاق آن، کسب‌وکار خود را به یک کتابفروشی آنلاین محدود نکرد. او می‌خواست آمازون را تبدیل به فروشگاهی برای همه چیز کند، فروشگاهی که گزینه‌های بی‌پایانی به مشتریان خود ارائه کند و از همه فروشگاه‌های دیگر ارزان‌تر باشد. او برای تحقق چشم انداز خود، فرهنگ سازمانی منحصربه‌فردی بر پایه‌ی جاه‌طلبی‌های بی‌رحمانه و محرمانه ایجاد کرد که تا به امروز هرگز شکسته نشده است.پ

جف بزوس در مقایسه با سایر نوآوران و نخبگان در عرصه تکنولوژی مانند جابز، گیتس و زوکربرگ حریم خصوصی بزرگ‌تری دارد و به همین دلیل است که تاکنون از آمازون – بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی جهان – و ویژگی‌های شخصیتی بنیان‌گذار آن اطلاع کمتری در دست داریم.

هدف براد استون در کتاب “فروشگاهی برای همه چیز” بیان ماجرای یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های دنیای کارآفرینی است. این کتاب، داستانی است که بیان می‌کند چگونه یک کودک با استعداد به مدیر ارشدی همه فن‌حریف و فوق‌العاده مشتاق تبدیل می‌شود و چگونه خودش به همراه خانواده و تمام همکارانش فقط با تکیه بر یک شبکه‎ی دگرگون‌کننده به نام اینترنت و چشم‌اندازی از کسب‌وکاری که همه چیز در آن فروخته می‌شود، چنین ریسکی می‌کند. برخی از کارآفرینان آمریکا، به جف بزوس لقب “معلم” داده‌اند. آنها بر این باورند که با مطالعه‌ی جزئیات پیشرفت آمازون، می‌توانند زمینه موفقیت کسب‌وکارشان را فراهم کنند. بنابراین این کتاب مناسب کسانی است که می‌خواهند با مسیر موفقیت بزرگترین فروشگاه دنیا آشنا شوند. این کتاب به فارسی ترجمه شده و می‌توانید از وبسایت چلوکتاب خریداری کنید.

The Tipping Point

۳٫ ‏‫نقطه اوج: چگونه چیزهای کوچک تفاوت‌های بزرگ ایجاد می‌کنند

عنوان اصلی: The Tipping Point: How Little Things Can Make a Big Difference

نویسنده: Malcolm Gladwell

امتیاز گودریدز: ۳٫۹۲ از ۵ ⭐️

کتاب “نقطه اوج” درباره‌ی آن لحظه‌ی جادویی که یک ایده، روند یا رفتار اجتماعی از آستانه‌ای می‌گذرد و ناگهان شعله‌‎ور می‌شود و گسترش می‌یابد، صحبت می‌کند. درست همانطور که یک فرد از طریق شیوع سرماخوردگی به آن مبتلا می‌شود، یک حرکت کوچک اما دقیق و هدفمند نیز می‌تواند باعث ایجاد روندی جدید، محبوبیت یک محصول تازه و یا کاهش میزان جرم و جنایت شود. این کتاب پرفروش و مورد تحسین، که در آن مالکوم گلدول به بررسی و آشکارسازی پدیده نقطه اوج (Tipping Point) می پردازد، در حال تغییر شیوه‌ی تفکر مردم سراسر جهان در مورد فروش محصولات و انتشار ایده‌هاست.

گلدول ما را به شناخت انواع خاصی از تیپ‌های شخصیتی که منتشرکنندگان طبیعی ایده‌ها، روندهای جدید و شروع پدیده‌ی تبلیغات دهان به دهان هستند، دعوت می‌کند. او با تحلیل روند مد، سیگار کشیدن، تلویزیون کودکان، ایمیل‌های مستقیم و روزهای آغازین انقلاب آمریکا، به دنبال سرنخ‌هایی درباره نحوه‌ی شیوع ایده‌هاست. او به دنبال این هدف، با بازدید از یک انجمن مذهبی، یک شرکت موفق پیشرفته و یکی از بزرگ‌ترین فروشندگان جهان به دنبال نشان دادن این مسئله است که پدیده‌ی شیوع اجتماعی ایده‌ها از کجا شروع می‌شوند.‌

1page marketing plan

۴٫ برنامه بازاریابی یک صفحه‌ای: جذب مشتریان جدید، کسب درآمد بیشتر و ایجاد تمایز

عنوان اصلی: The 1-Page Marketing Plan: Get New Customers, Make More Money, And Stand Out From The Crowd

نویسنده: Allan Dib

امتیاز گودریدز: ۴٫۳۷ از ۵ ⭐️

آلن دیب – کارآفرین و بازاریاب قهار – در کتاب “طرح بازاریابی یک صفحه‌ای” موفقیت یک طرح جدید بازاریابی را به مخاطبان خود نشان می‌دهد. کل این طرح واقعا در یک صفحه جا خواهد شد، که به ۹ قسمت مربعی شکل تقسیم شده است. او در این کتاب توضیح می‌دهد که چطور می‌توان پیچیده‌ترین طرح‌های بازاریابی را در این طرح یک صفحه‌ای جا داد و از موقعیت صفر به مرحله‌ی قهرمانی در بازاریابی رسید.

تفاوتی نمی‌کند که شما در کارآفرینی و مدیریت تازه‌کار هستید یا با تجربه، کتاب “طرح بازاریابی یک صفحه‌ای” ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای ایجاد یک طرح بازاریابی است که ضامن رشد کسب‌وکار شما باشد.

one hour content plan

۵٫ برنامه‌ محتوا در یک ساعت: راهنمای کارآفرین یک نفره برای ایده‌پردازی سالانه وبسایت در ۶۰ دقیقه و ایجاد محتوایی که گیرا و پرفروش باشد

عنوان اصلی: The One Hour Content Plan: The Solopreneur’s Guide to a Year’s Worth of Blog Post Ideas in 60 Minutes and Creating Content That Hooks and Sells

نویسنده: Meera Kothand

امتیاز گودریدز: ۴٫۲۹ از ۵ ⭐️

آیا هر کدام از شرایط زیر وصف حال شماست؟

۱٫ اغلب روزها نمی‌دانید که چه چیزی باید در وبلاگ‌تان (یا صفحات کسب‌وکارتان در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام) بنویسید و برنامه‌های از پیش تعیین شده‌ای برای تولید محتوا ندارید.

۲٫ بین مطالب مختلفی که تولید می‌کنید پیوستگی مشخصی وجود ندارد و مطالب جسته‌گریخته‌ای را منتشر می‌کنید که صرفا بیشتر به اشتراک گذاشته شده و دیده شود.

۳٫ محتوای شما ربط چندانی به محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید ندارد و مطمئن نیستید که چگونه می‌توان محتوایی تولید کرد که تبلیغی برای محصولات و یا خدمات شما باشد.

اگر پاسخ شما به هر یک از موارد بالا مثبت است، کتاب “برنامه‌ محتوا در یک ساعت” به شما در ایجاد و دست‌یابی به بی‌شمار ایده برای تولید محتوا کمک خواهد کرد. هرچه باشد بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکیتنگ یکی از پرطرفدارترین روش‌های بازاریابی دنیاست.

magnetic sponsoring

۶٫ اسپانسرینگ مغناطیسی: چطور به صورت خودکار به مشتریان بالقوه و توزیع‌کنندگان بی‌شماری دست پیدا کنیم

عنوان اصلی:  Magnetic Sponsoring: How To Attract Endless New Leads And Distributors To You Automatically

نویسنده: Mike Dillard

امتیاز گودریدز: ۴٫۵۳ از ۵ ⭐️

این کتاب برای کسانی که می‌خواهند همرنگ جماعت عمل کنند یا به دنبال دستیابی به نتایج متوسط هستند مناسب نیست، بلکه برای معدود افرادی مناسب است که می‌خواهند در این صنعت پیشرو باشند. این کتاب برای افرادی مطلوبیت دارد که می‌خواهند به جای سخت‌کوشی، هوشمندانه کار کنند.

اگر از پیروی از دوستان و اعضای خانواده خود خسته شده‌اید و می‌خواهید کارهای روتین بازاریابی مثل تماس‌های تلفنی برای پیگیری مشتریان، ارائه کارت ویزیت و غیره را کنار بگذارید، کتاب “اسپانسرینگ مغناطیسی” دقیقا همان کتابی است که به دنبال آن می‌گردید.

9781119144755.pdf

۷٫ اکتشاف متعصبانه: راهنمای نهایی در شروع مکالمات فروش به کمک فروش اجتماعی، تلفن، ایمیل، متن و تماس های سرد

عنوان اصلی: Fanatical Prospecting: The Ultimate Guide to Opening Sales Conversations and Filling the Pipeline by Leveraging Social Selling, Telephone, Email, Text, and Cold Calling

نویسنده: Jeb Blount

امتیاز گودریدز: ۴٫۳۸ از ۵ ⭐️

کتاب “اکتشاف متعصبانه” راهنمایی عملی برای فروشندگان، مدیران فروش، کارآفرینان و مدیران اجرایی است و به طور شفاف توضیح می‌دهد که چرا و چطور پشت هر فعالیتی در فروش و توسعه‌ی کسب‌وکار یک اکتشاف نهفته است. بلانت در این کتاب رویکرد نوآورانه‌ی خود را مرحله به مرحله توضیح می‌دهد، رویکردی که برای افراد واقعی، در دنیای واقعی و با چشم انداز واقعی به صورت کاربردی طراحی شده است.

با مطالعه این کتاب یاد بگیرید که چطور با استفاده از توازن در بین کانال‌های مختلف فروش، فرصت‌های مطلوب ایجاد و از افت میزان فروش جلوگیری کنید.

the goal

۸٫ هدف: فرآیند بهبود مستمر

عنوان اصلی: The Goal: A Process of Ongoing Improvement

نویسنده: Eliyahu Goldratt & Jeff Cox

امتیاز گودریدز: ۴٫۰۱ از ۵ ⭐️

الکس روگو مدیری است که به شدت برای بهبود عملکرد افرادش تلاش می‌کند. کارخانه‌ و ازدواج او پشت سر هم با انواع مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند. او ۹۰ روز برای نجات دادن کارخانه خود فرصت دارد یا کارخانه توسط هیئت مدیره شرکت تعطیل شده و صدها نفر شغل‌شان را از دست می‌دهند. او به طور اتفاقی با یکی از دوستان دوران دانشجویی‌اش – به نام جوناح – ملاقات می‌کنند و جوناح به او کمک می‌کند که چطور تفکر سنتی‌اش را کنار بگذارد و آنچه را که واقعا باید انجام دهد ببیند.

داستان مبارزه الکس برای نجات کارخانه‌اش بسیار ضروری است. این داستان حاوی یک پیام جدی برای همه مدیران است و ایده‌هایی را بیان می‌کند که بر تئوری محدودیت‌ها (TOC) تاکید دارد. تئوری محدودیت‌ها توسط الی گلدرات مطرح شده است.

dotcom secrets

۹٫ اسرار شرکت‌های دات کام : راهنمای نکات پنهان برای رشد آنلاین شرکت شما

عنوان اصلی: DotCom Secrets: The Underground Playbook for Growing Your Company Online

نویسنده:

Russell Brunson

امتیاز گودریدز: ۴٫۴۲ از ۵ ⭐️

اگر اخیرا با مسئه‌ی جلب ترافیک به وبسایت‌تان دست و پنجه نرم می‌کنید و یا به دنبال بالا بردن نرخ تبدیل بازدید‌کنندگان وبسایت‌تان به مشتری (Conversion Rate) هستید، این کتاب همان راه‌حلی است که می‌خواهید. بنابر تجربه‌ی راسل برانسون – بعد از تجربه‌ی کار با هزاران کسب‌وکار – مشکل اغلب وبسایت‌ها در واقع جلب ترافیک نیست. ترافیک کم و نرخ تبدیل پایین، نشانه‌هایی از یک مسئله بسیار بزرگ‌تر است. خبر بد اینست که پی بردن به این مشکل کمی سخت‌تر است، اما خبر خوب اینست که راه‌حل آن بسیار راحت‌تر می‌باشد. کتاب “اسرار شرکت‌های دات کام” نکات بازاریابی و فروش لازم برای هدایت سیل جدیدی از کاربران را به وبسایت‌تان به شما یاد خواهد داد.

blue ocean shift

۱۰٫ تغییر به سمت اقیانوس آبی: فراتر از رقابت – مراحل اثبات شده برای ایجاد اعتماد به نفس و تصاحب رشدی جدید

عنوان اصلی: Blue Ocean Shift: Beyond Competing – Proven Steps to Inspire Confidence and Seize New Growth

نویسنده: Renée Mauborgne & W. Chan Kim

امتیاز گودریدز: ۴٫۲۵ از ۵ ⭐️

کتاب “تغییر به سمت اقیانوس آبی” مجموعه‌ای از فرآیندها و ابزارهایی است که شرکت‌های پیشرو در صنایع مختلف برای گذار به اقیانوس آبی از آنها بهره گرفته‌اند. بنابراین فارغ از اینکه استارتاپی شکننده یا شرکتی بزرگ و موسسه‌ای دولتی و غیرانتفاعی باشید، با مطالعه این کتاب گذر از اقیانوس قرمز به سمت اقیانوس آبی را یاد خواهید گرفت، به گونه‌ای که افراد شما با اعتماد به نفس مسئولیت انجام وظایف خود را در فرآیند گذار به عهده خواهند گرفت.

این کتاب به شما کمک می‌کند تا در سفر خود به سمت اقیانوس آبی خود به موفقیت برسید. کتاب “تغییر به سمت اقیانوس آبی” برای هر کسی که متعهد به ساختن آینده‌ای واقع‌بینانه است یک ضرورت به شمار می‌آید.

power of broke

۱۱٫ قدرت فقر: چگونه جیب‌های خالی، بودجه اندک و عطش موفقیت، می‌تواند بهترین مزیت رقابتی شما باشد

عنوان اصلی: The Power of Broke: How Empty Pockets, a Tight Budget, and a Hunger for Success Can Become Your Greatest Competitive Advantage

نویسنده: Daymond John

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

در کتاب “قدرت شکست” بنیان‌گذار و ستاره برنامه شارک تانک نشان می‌دهد که به رغم انتظار، شکست در واقع می‌تواند بزرگترین مزیت رقابتی شما به عنوان یک کارآفرین باشد. می‌پرسید چرا؟ از آنجا که شروع یک کسب‌وکار بعد از تجربه‌ی شکست، شما را وادار می‌کند که خلاق‌تر فکر کنید. شکست شما را مجبور می‌کند که از منابع خود موثرتر استفاده کنید، با مشتریان خود ارتباط بهتری برقرار کنید و بلند پروازانه‌تر برای ایده‌های خود بازاریابی کنید. شکست‌ها به شما کمک می‌کنند که خود واقعی‌تان باشید، بر اهداف‌تان تمرکز کنید و به راهکارهای نوآورانه‌تری برای تاثیرگذاری بر مشتریان دست پیدا کنید.

جان در کتاب “قدرت شکست” با تکیه بر تجربیات خود به عنوان یک کارآفرین و مشاور برند سازی و همینطور تجربیات حاصل از مصاحبه با ده‌ها کارآفرین برنامه شارک تانک، به شما قدرت استثنایی شکست را در کسب موفقیت نشان می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم نوشته کتاب‌های پیشنهادی کارآفرینان شارک تنک راه هم بخوانید.

ask garyvee

۱۲٫ #از_گری‌وی_بپرس: صحبت‌هایی در مورد رهبری، شبکه‌های اجتماعی و خودآگاهی

عنوان اصلی: ASKGARYVEE: Entrepreneur’s Take on Leadership, Social Media, and Self-Awareness

نویسنده: Gary Vaynerchuk

امتیاز گودریدز: ۴٫۲۶ از ۵ ⭐️

نویسنده ی پرفروش نیویورک‌تایمز از برنامه‌ی محبوب‌اش #اسک گری‌وی (#AskGaryVee) برای ارائه پاسخ‌های شگفت‌انگیز، اغلب غیرمنتظره، مفید و صادقانه درباره‌ی همه سوالات شما – و بیشتر – در مورد شیوه رهبری در دنیای جدید این مجموعه را فراهم کرده است.

کتاب #اسک گری‌وی (#AskGaryVee) مفیدترین و جالب‌ترین سوالاتی را که گری (Gary) در برنامه‌ی محبوب خود به آنها می‌پردازد دربردارد. این موضوعات شامل نکاتی کاربردی و عملی، مقتضی دوران و یا مستقل از هر زمانی در زمینه‌های بازاریابی، شبکه‌های اجتماعی، کارآفرینی و تمام نکاتی است که معمولا از پرسیدن آن خجالت می‌کشیم اما واقعا به دانستن‌شان نیاز داریم. گری در این کتاب تمام اطلاعات و بینشی را که به آن نیاز دارید – از استفاده‌ی اثربخش از توییتر گرفته تا راه اندازی یک کسب‌وکار کوچک، استخدام یک سوپراستار، عرضه اثربخش یک محصول، سالم زیستن و غیره – در اختیارتان قرار داده است.

فارغ از اینکه به دنبال راه‌اندازی شرکت خودتان باشید، در یک شبکه اجتماعی فعالیت کنید و یا به دنبال کار در یک شرکت سنتی باشید، کتاب #اسک گری‌وی (#AskGaryVee) راهنمایی کاملا ضروری برای پیشبرد برنامه‌ها و اهداف‌تان در مسیری صحیح و تاثیرگذار است.

کتاب بخوانید، یاد بگیرید و کسب‌وکار خود را توسعه دهید. این لیست با استفاده از لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های دسته‌بندی مارکتینگ (Marketing) وبسایت آمازون تهیه شده است. علاوه بر مارکتینگ و بازاریابی، مسائل متعددی در راه رشد کسب‌وکار شما وجود دارد. به همین منظور می‌توانید کتاب‌های حیاتی برای کارآفرینان را بخوانید تا آینده مطمئن‌تری برای خودتان بسازید. به نظر شما چه کتابی از قلم افتاده است؟

در قسمت نظرات از ما هر سوالی در مورد کتاب دارید، بپرسید. ما در گنجینه ۲ میلیون جلدی، بهترین کتاب را به شما معرفی می‌کنیم و از گپ زدن در مورد کتاب لذت می‌بریم.

لوگوی گودریدز

منبع امتیاز کتاب‌ها از سایت گودریدز (Goodreads.com) می‌باشد. اگر با گودریدز آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم نوشته معرفی شبکه اجتماعی کتاب گودریدز را بخوانید. به نظر ما و بسیاری دیگر، این وبسایت بهترین منبع اطلاعات و نقد و بررسی کتاب‌هاست و امکانات بسیار زیادش مثل موتور پیشنهاددهنده کتاب، باعث شده به نوعی بهشت کتاب‌خوانان باشد.

پیشنهاد کتاب

در سری نوشته‌های “چه کتابی بخوانیم، معرفی کتاب” بلاگ داربوک، بهترین کتاب‌های موضوعی و پرفروش‌ترین کتاب‌ها، هر هفته با یک نوشته معرفی می‌شود.

Darbook copy
dialog 2
dialog 4
squirrel
printer
ebook

در دو نسخه کاغذی و الکترونیکی

دسترسی به کتاب‌های زبان اصلی (انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و …) از هر زمانی برای شما راحت‌تر و ارزان‌تر شده. هر کتابی که به دنبالش هستید را پیدا می‌کنیم و به دستتان می‌رسانیم!