بهترین کتاب‌های کارآفرینی

منابع و کتاب‌های حیاتی برای کارآفرینان بسیار است و به راحتی می‌توان گفت که کمبودی در زمینه محتوای مورد نیاز برای صاحبان کسب‌وکارها وجو ندارد. اما دو مانع بزرگ برای دسترسی به این حجم از محتوا مطرح است. مسلما کارآفرینان زمان کافی برای جستجوی چنین حجمی از اطلاعات را برای انتخاب کتاب‌های مناسب و احتمالا مفید برای کسب‌وکارشان ندارند. برای همین نوشته‌هایی مثل “بهترین کتاب‌های کسب‌وکار و رهبری در سال ۲۰۱۷ از نگاه آمازون” را برای شما آماده می‌کنیم.

مانع دوم را هم احتمالا خودتان می‌دانید! دسترسی به کتاب‌های زبان اصلی چندان کار ساده‌ای نیست و وبسایت داربوک دقیقا به همین منظور بوجود آماده که دسترسی شما به کتاب‌های الکترونیکی و چاپی زبان اصلی را فراهم کند. 

بخشی از وظیفه ما در گروه داربوک غربال کردن کتاب‌ها در دسته‌های مختلف و تهیه لیستی پیشنهادی از بهترین کتاب‌های هر موضوع است. در این مقاله با توجه به موضوع کارآفرینی، مجموعه‌ای از کتاب‌هایی را تهیه و ارائه کرده‌ایم که مطالعه آنها برای هر کارآفرینی در سال ۲۰۱۷ ضروری است. در نوشته قبلی پرفروش‌ترین کتاب‌های مارکتینگ ۲۰۱۷ کتاب‌هایی که می‌تواند مشکل شما در جذب مشتری حل کنند را معرفی کردیم، این نوشته هم به کارآفرینان می‌تواند کمک زیادی بکند.

بنابراین یک لیوان قهوه بردارید و ذهنِ کارآفرین خود را تغذیه کنید!

Tools of Titans

۱٫ ابزارهای تیتان‌‎ها: تاکتیک ها، اصول و عادت‌های میلیاردرها، بزرگان و هنرمندان کلاس جهانی

عنوان اصلی: Tools of Titans: The Tactics, Routines, and Habits of Billionaires, Icons, and World-Class Performers

نویسنده: Timothy Ferriss

امتیاز گودریدز: ۴٫۲۷ از ۵ ⭐️

فریس سرمایه‌گذار با‌تجربه و یکی از موفق‌ترین افراد دنیا در زمینه تهیه و توزیع پادکست‌هاست، تا جاییکه مخاطبان به او لقب “اپرای شنیداری” را داده‌اند! فریس در کتاب جدیدش راهنمایی‌ها و تکنیکهایی برای کسب موفقیت گردآوری کرده که از مصاحبه با ۲۰۰ نفر از بزرگان کلاس جهانی به دست آورده است. او با بازیگران، سیاستمداران، ورزشکاران و محققان بسیاری صحبت کرده و بینش آنها را برای دستیابی به موفقیت جویا شده است. بیان ساده‌ی این کتاب نه تنها به بسیاری از سوالات در زمینه مدیریت زمان و بهره‌وری پاسخ داده، بلکه کارایی آنها طبق تجربه شخصی نویسنده نیز برای رسیدن به موفقیت آزموده شده‌ است.

فریس توصیه‌های کتاب‌اش را در زندگی روزانه‌اش به کار می‌گیرد و به سادگی با آن ارتباط برقرار کرده است. این کتاب به عنوان منبعی الهام‌بخش برای تمام کارآفرینان است.

Pivot_JKF.indd

۲٫ چرخش: تنها حرکتی که اهمیت دارد، حرکت بعدی شماست

عنوان اصلی: Pivot: The Only Move That Matters is Your Next One

نویسنده: Jenny Blake

امتیاز گودریدز: ۴٫۰۱ از ۵ ⭐️

در کتاب “چرخش” نویسنده کتاب – متخصص پیشین توسعه در شرکت گوگل، مشاور کسب‌وکار و سخن‌ران – از هنر “چرخیدن” صحبت می‌کند. نظریه‌ی او بسیار ساده است: بلیک می‌گوید زمانی که می‌خواهید در شغل یا کسب‌وکار خود تغییری ایجاد کنید، به جای پرش‌های بزرگ، هر بار فقط یک تغییر کوچک به وجود آورید. به این ترتیب ضمن باقی ماندن در قلمرو نقاط قوت خود، در جهت حرکت‌تان تغییر ایجاد کرده‌اید. تکنیک بلیک در این کتاب از گیر افتادن در مخمصه‌ی انتخاب‌های بزرگ در شرایطی که از گزینه‌های حرفه‌ای خود اطمینان ندارید، جلوگیری می‌کند. او در کتاب “محور” بیان می‌کند که:

“اگر تغییر تنها اصل ثابت این جهان باشد، بیایید در مواجهه با آن ماهرانه‌تر عمل کنیم.”

Shoe dog

۳٫ کفش فروش پیر: شرح حالی از بنیانگذار نایکی

عنوان اصلی: Shoe dog: A Memoir by the Creator of Nike

نویسنده: Phil Knight

امتیاز گودریدز: ۴٫۴۵ از ۵ ⭐️

آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که خواندن زندگی‌نامه‌ برایتان کسل‌کننده است؟ در مورد این کتاب باید گفت که اگر پاسخ شما مثبت است، یک بار دیگر در آن تامل کنید! چرا که بیوگرافی بنیان‌گذار شرکت نایک (Nike) بسیار گیرا و الهام‌بخش است. نایت در کتاب ” کفش فروش پیر” فراز و فرودهای راه‌اندازی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید پوشاک ورزشی در دنیا را توصیف می‌کند و بینشی عمیق از واقعیت‌های این کسب‌وکار را به خواننده ارائه می‌دهد.

او ماجرا را از ابتدای کار شرکت نایک در دهه ۱۹۶۰ – یعنی آن زمان که بنیان‌گذار شرکت، کفش‌هایش را در صندوق عقب ماشین خود به فروش می‌رسانده – شروع می‌کند. این کتاب داستان موفقیت‌های افسانه‌ای و هالیوودی نیست، بلکه ماجرای تردیدها و شکست‌های مردی است که امروزه پشت برند موفق نایک ایستاده است. این کتاب بی‌تردید مهم‌ترین خصیصه‌ای را که یک کارآفرین بیش از همه چیز به آن نیاز دارد به تصویر می‌کشد: استقامت.

Build a Billion Dollar App

۴٫ چطور یک اپلیکیشن یک میلیارد دلاری بسازیم: کشف رموز موفق‌ترین کارآفرینان دوران ما

عنوان اصلی: How to Build a Billion Dollar App: Discover the Secrets of the Most Successful Entrepreneurs of Our Time

نویسنده: George Berkowski

امتیاز گودریدز: ۳٫۹۱ از ۵ ⭐️

جورج برکوفسکی – کارآفرین فناوری و یکی از بنیان‌گذاران اپلیکیشن درخواست تاکسی به نام هایلو (Hailo) – می‌داند که از چه چیزی سخن می‌گوید. او در این کتاب به بررسی این موضوع می‌پردازد که تولید اپلیکیشنی که واقعا موفق باشد به چه المان‌هایی نیاز دارد. او نه تنها از دیدگاه خود و با توجه به تجربیات شخصی‌اش سخن می‌گوید، بلکه از مثال‌های اینستاگرام، اوبر (Uber) و واتساپ (Whatsapp) بهره می‌گیرد. کتاب “چطور یک اپلیکیشن یک میلیارد دلاری بسازیم” با استفاده از اطلاعات منسجم و دقیق به مخاطبان کمک می‌کند که به راحتی بتوانند توصیه‌های آن را دنبال کنند. این کتاب منبع ارزشمندی برای کارآفرینانی است که می‌خواهند وارد بازار گسترده‌ی اپلیکیشن‌های موبایل شوند.

Now What

۵٫ حالا چی؟

عنوان اصلی: ?Now What

نویسنده: Brad Burton

امتیاز گودریدز: ۵ از ۵ ⭐️

آیا برای یادگیری درس‌های الهام‌بخش در زندگی و کسب‌وکارتان آماده‌اید؟ بورتون به عنوان یک سخنران انگیزشی در کتاب جدید خود فقط درباره‌ی تصمیم‌گیری صحبت کرده است. کتاب “حالا چی؟” راجع به تعریف موفقیت و تمرکز بر مسائل مهم صحبت می‌کند. بورتون با تشریح لحظات سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده در کارش، تجربیات خود را با مخاطبان به اشتراک می‌گذارد. او توضیح می‌دهد که شما نیز چطور می‌توانید در تصمیم‌گیری‌های خود موفقیت او را تکرار کنید. از نظر بورتون همه چیز در زندگی به همان لحظه‎‌ای برمی‌گردد که فرد با خودش می‌گوید “حالا چی؟” و در آن زمان است که نیاز به ذهنیتی صحیح برای تصمیم گیری دارد. این کتاب به شما احساس حضور در یکی از سمینارهای زنده‌ی براد بورتون را هدیه می‌کند.

Content Inc

۶٫ شرکت تولید محتوا: چطور کارآفرینان به کمک تولید محتوا برای خود طیف وسیعی از مخاطب ایجاد کرده و کسب‌وکارهای کاملا موفق راه می‌اندازند

عنوان اصلی: Content Inc: How Entrepreneurs Use Content to Build Massive Audiences and Create Radically Successful Businesses

نویسنده: Joe Pulizzi

امتیاز گودریدز: ۳٫۹۹ از ۵ ⭐️

جو پولیزی در کتاب “شرکت تولید محتوا” رویکرد سنتی نسبت به بازاریابی را در ذهن خود تغییر می‌دهد. او می‌گوید چرا باید منابع بسیاری را صرف تولید یک محصول کنیم، آن هم قبل از اینکه بدانیم مخاطبی دارد یا خیر؟ او در اینباره بحث می‌کند که راهکار عاقلانه‌تر اینست که ابتدا به کمک تولید محتوا مخاطبان را جذب کنیم و سپس محصولی که دقیقا مورد نظر آنهاست به آنها عرضه کنیم. پولیزی به عنوان کارآفرین و بازاریاب محتوا در کتاب خود دقیقا توضیح می‌دهد که چطور مدل انقلابی‌اش کارساز خواهد بود و چگونه استارتاپ‌ها می‌توانند از آن به نفع محصولات و خدمات‌شان بهره‌برداری کنند. آماده باشید که با خواندن این کتاب، تمام آنچه گمان می‌کردید درباره‌ی شروع یک کسب‌وکار می‌دانید را بازنگری کنید.

Idea to Execution

۷٫ از ایده تا اجرا: چطور همه چیز را در کسب و کارتان بهینه، خودکار و برونسپاری کنید

عنوان اصلی: Idea to Execution: How to Optimize, Automate, and Outsource Everything in Your Business

نویسنده: Ari Meisel & Nick Sonnenberg

امتیاز گودریدز: ۳٫۸۸ از ۵ ⭐️

اگر تاکنون به دنبال راه سریع و ساده‌ای برای توجه به فرآیندهای روزانه‌ی کسب‌وکارتان می‌گشتید، این کتاب برای شما مناسب است. کتاب “از ایده تا اجرا” با بهره‌گیری از ابزارهای دیجیتال و انواع اپلیکیشن‌ها در قرن ۲۱ام به طرز قابل توجهی حجم و فشار کار شما را کم کرده و زمان آزاد زیادی برایتان فراهم می‌کند. فرآیند سه مرحله‌ای این کتاب درباره‌ی بهینه‌سازی، خودکارسازی و برون‌سپاری است. این کتاب ریتم سریعی دارد و دیدگاه شما را درباره‌ی شروع یک کسب‌وکار اصلاح خواهد کرد. برای مطالعه‌ی این کتاب هر آنچه درباره سرمایه‌گذاری‌های پرریسک و مراحل طولانی برنامه‌ریزی می‌دانید را کنار بگذارید. کتاب “از ایده تا اجرا” با مثال‌های زیادی نشان می‌دهد که چطور یک کسب‌وکار را در عصر دیجیتال راه‌اندازی کنیم.

The Lean Startup

۸٫ نوپای ناب: اصول کلیدی راه‌اندازی استارت‌‌آپ‌های موفق در دنیای پیش‌بینی‌ناپذیر امروزی

عنوان اصلی: The Lean Startup: How Today’s Entrepreneurs Use Continuous Innovation to Create Radically Successful Businesses

نویسنده: Eric Ries

امتیاز گودریدز: ۴٫۰۴ از ۵ ⭐️

راه اندازی یک استارتاپ فعالیتی همراه با ریسک است. اما اریک رایز – کارآفرین و وبلاگ‌نویس – در این‌باره بحث می‌کند که اگر کار خود را از کم شروع کنید – آنچه که او “نوپای ناب” می‌نامد – شانس موفقیت شما به مراتب بیشتر خواهد شد. او این کتاب را بر اساس ایده‌ی استفاده از فرآیندهای ناب نوشته است و بیان می‌کند که اگر شما محصول خود را در اسرع وقت آزمایش کنید، نهایتا بازخورهای ارزشمندی دریافت می‌کنید و می‌توانید در این مسیر پیشرفت کنید. این کار شرکت شما را قادر می‌سازد که سریع‌تر از سایرین واکنش نشان داده و راحت‌تر از رقبایتان مسیر خود را تغییر دهد. رویکرد دقیق رایز موج‌های بزرگی را در دنیای استارتاپ‌ها به راه انداخته است، اما همچنین در واقعیت، ایده‌ای بسیار ساده است: پیوسته ایده‌های خود را آزمایش کنید و منعطف باشید، چرا که یک شرکت چابک شانس موفقیت بیشتری دارد.

Building the Internet of Things

۹٫ راه‌اندازی اینترنت اشیا: طرح‌های جدید کسب‌وکار را اجرا کنید، رقبایتان را از میان بردارید، صنعت خود را تغییر دهید

عنوان اصلی: Building the Internet of Things: Implement New Business Models, Disrupt Competitors, Transform Your Industry

نویسنده: Maciej Kranz

امتیاز گودریدز: ۳٫۶۳ از ۵ ⭐️

اینترنت اشیا ظرفیت‌های بسیاری دارد. تمرکز این کتاب بر استفاده‌ی حداکثری از ظرفیت اینترنت اشیا به نفع کسب‌وکار خودتان می‌باشد. اگر موضوع اینترنت اشیا هنوز برای شما موضوعی گنگ و مبهم است، کتاب “راه‌اندازی اینترنت اشیا” همه چیز را برایتان کاملا روشن می‌کند. کرانز در این کتاب به شما کمک می‌کند تا بتوانید معنای آی‌او‌تی (IoT) یا همان اینترنت اشیا را عمیقا درک کنید و همچنین فرصت‌هایی را که به دنبال آن برای کارآفرینان فراهم می‌شود بشناسید. کتابی بسیار مناسب برای فهم یک مفهوم پیچیده و کاربرد آن در کسب‌وکار.

Social Selling

۱۰٫ فروش اجتماعی: تکنیک‌هایی برای نفوذ بر خریدران و افراد تاثیرگذار

عنوان اصلی: Social Selling: Techniques to Influence Buyers and Changemakers

نویسنده: Tim Hughes & Matt Reynolds

امتیاز گودریدز: ۴٫۱۳ از ۵ ⭐️

نحوه‌ی فروش یک محصول در بازارهای امروزی کاملا تغییر کرده است. خریداران و اینفلوئنسرها (influencer) امروزه قدرت بیشتری در بازار دارند و بیشتر از هر زمان دیگری درباره‌ی اینکه هدف شما فروش محصول به آنهاست، آگاهی دارند. هیوز و رینولدز در کتاب “فروش اجتماعی” اینگونه توضیح می‌دهند که متخصصان فروش برای موفقیت باید کار خود را با تمرکز بر ایجاد اعتماد و قدرت اختیار شروع کنند. این کتاب به شما یاد می‌دهد که چطور به کمک شبکه‌های اجتماعی، جامعه‌ای از ارتباطات راه‌اندازی کرده و آن را توسعه دهید. این مدل فروش، استراتژی مدرنی برای دستیابی به فروش اثربخش و پایدار است.

New Business

۱۱٫ گام‌های بعدی، کسب‌و کارجدید: رهنمودهایی برای مدیریت، بازاریابی و رشد کسب‌وکار کوچک شما

عنوان اصلی: New Business: Next Steps: The All-In-One Guide to Managing, Marketing and Growing Your Small Business

نویسنده: Ed Goodman & Ann Hawkins

امتیاز گودریدز: ۴٫۵ از ۵ ⭐️

هر کسب‌وکاری با دیگر کسب‌وکارها متفاوت است. اما با تمام این اوصاف همه‌ی کارآفرینان تازه‌کار سوالات مشترکی دارند. این کتاب به عنوان یک راهنمای عملی به مهم‌ترین سوالات کارآفرینان پاسخ می‌دهد. شما می‌توانید اطلاعات اساسی مورد نیاز برای کسب‌وکارتان را به همراه استراتژی‌ها و تمرینات در قالب یک کتاب و یک‌جا مطالعه کنید.

گودمن و هاوکینز در کتاب ” گام‌های بعدی، کسب‌وکار جدید” طیف وسیعی از سوالات ضروری را درباره بازاریابی، مسائل مالی، مدیریت، فروش و غیره پوشش می‌دهند. راهنمایی‌های عملی و نمونه‌های این کتاب، آن را به یک برنامه کار برای تازه‌واردان در دنیای کسب‌وکار تبدیل کرده است. حتی کارآفرینانی که باتجربه‌تر هستند نیز می‌توانند نکاتی چند از این کتاب یاد بگیرند.

Scaling Lean

۱۲٫ اندک اندک بزرگ شدن: تسلط بر شاخص‌های کلیدی رشد استارتاپ

عنوان اصلی: Scaling Lean: Mastering the Key Metrics for Startup Growth

نویسنده: Ash Maurya

امتیاز گودریدز: ۴٫۳۸ از ۵ ⭐️

آیا کسب‌وکار شما ظرفیت تبدیل شدن به یک کسب‌وکار بسیار بزرگ را دارد؟ چطور می‌خواهید به آن موقعیت برسید؟ اینها سوالاتی هستند که موریا در کتاب “اندک اندک بزرگ شدن” توضیح می‌دهد. این کتاب یک راهنمای تاکتیکی است که برای استارتاپ‌های شما تا استراتژی‌هایی مشخص و کاربردی ارائه دهید. نویسنده‌ی کتاب اطلاعات لازم درباره آزمودن ایده‌ها، آنچه باید بر آن تمرکز کرد و مراحل فردی لازم برای دستیابی به اهداف‌تان را به طور واضح و گویا به شما انتقال می‌دهد.

کتاب بخوانید، یاد بگیرید و کسب‌وکار خود را توسعه دهید. با خواندن این کتاب‌ها یک قدم رو به جلو در کارآفرینی بردارید. اگر عضو تیم استارتاپی هستید یا خویش‌فرما فرقی نمی‌کند. اگر صاحب شرکتی هستید یا آرزوی ساختن کسب‌وکاری را دارید، باز هم فرقی نمی‌کند. با استقامت و کسب تجربه مسیر ساختن آینده‌تان هموار می‌شود. یکی از بهترین منابع یادگیری ما استفاده از تجربه دیگران است. به همین منظور خواندن نوشته کتاب‌های معرفی شده توسط کارآفرینان شارک‌تنک هم می‌تواند منابع یادگیری باارزشی در اختیار شما بگذارد. به نظر شما چه کتابی برای کارآفرینان ضروری است؟

در قسمت نظرات از ما هر سوالی در مورد کتاب دارید، بپرسید. ما در گنجینه ۲ میلیون جلدی، بهترین کتاب را به شما معرفی می‌کنیم و از گپ زدن در مورد کتاب لذت می‌بریم.

لوگوی گودریدز

منبع امتیاز کتاب‌ها از سایت گودریدز (Goodreads.com) می‌باشد. اگر با گودریدز آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم نوشته معرفی شبکه اجتماعی کتاب گودریدز را بخوانید. به نظر ما و بسیاری دیگر، این وبسایت بهترین منبع اطلاعات و نقد و بررسی کتاب‌هاست و امکانات بسیار زیادش مثل موتور پیشنهاددهنده کتاب، باعث شده به نوعی بهشت کتاب‌خوانان باشد.

پیشنهاد کتاب

در سری نوشته‌های “چه کتابی بخوانیم، معرفی کتاب” بلاگ داربوک، بهترین کتاب‌های موضوعی و پرفروش‌ترین کتاب‌ها، هر هفته با یک نوشته معرفی می‌شود.

Darbook copy
dialog 2
dialog 4
squirrel
printer
ebook

در دو نسخه کاغذی و الکترونیکی

دسترسی به کتاب‌های زبان اصلی (انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و …) از هر زمانی برای شما راحت‌تر و ارزان‌تر شده. هر کتابی که به دنبالش هستید را پیدا می‌کنیم و به دستتان می‌رسانیم!