برنامه تلویزیونی شارک تنک

مجموعه تلویزیونی شارک تنک (Shark Tank) از سال ۲۰۰۹، از شبکه ABC پخش می‌شود. پخش فصل نهم این سریال از مهرماه امسال شروع شد و بهانه‌ای شد تا این نوشته را در مورد کتاب‌های پیشنهادی کارآفرینان شارک تنک بنویسیم.

هدف از شارک تنک مشخص است: ترویج کارآفرینی. این برنامه در قالبی عامه‌پسند. از همان فصل‌های ابتدایی تبدیل به برنامه محبوب خانواده‌های آمریکایی شد. برنامه‌ای با ساختارش یکسان: در هر قسمت ۳ کسب‌وکار این فرصت را دارند که با معرفی کار خودشان و در ازای سهام کسب‌وکارشان، سرمایه جذب کنند. فرصتی بی‌نظیر برای مطرح شدن در یک برنامه تلویزیونی با چند میلیون بیننده و همچنین جذب سرمایه از افرادی نام‌آشنا که با ارتباطات و دانششان می‌توانند بهترین مشاورین کسب‌وکار شما در قالب یک سرمایه‌گذار باشند.

سرمایه‌گذاران برنامه یا به عبارتی دیگر کوسه‌ها (بله، کوسه‌ها!) سالهاست پیشروان صنعت‌های خودشان هستند. افرادی مثل Marc Cuban با ثروتی ۳٫۳ میلیارد دلاری که از خریدن بلیت بازی‌های بسکتبال خسته شده بود و باشگاه بسکتبال دالاس را خرید!!! اما تمامی اتفاقات خوب فقط برای شرکت‌کنندگان در برنامه اتفاق نمی‌افتد. بینندگان این برنامه به واقعی‌ترین شکل ممکن شاهد مذاکرات رد و بدل شده هستند. بهترین فرصت ممکن برای کارآفرینان که بیشتر با سرمایه‌گذاران و نوع نگاه آنها به مسائل مالی آشنا شوند.

اما موفقیت با چیزی جز پشتکار و استقامت دست‌یافتنی نیست. بعضی از کوسه‌ها تحصیلات دانشگاهی نداشته و تنها با کنکاش در کتاب و کسب تجربه در کار توانسته‌اند به هدف خود رسیده و موفق شوند. هرکدام از کتاب ها برای بنیان‌گذاران و کارآفرینان بزرگ به منزله چراغ راهی بوده است که توانسته آنها را در سخت‌ترین و ناامیدکننده‌ترین شرایط به سوی هدفشان راهنمایی کند. 

همانطور که بسیاری از شما کارآفرینان می‌دانید، وقتی صاحب یک کسب‌وکار هستید چاره‌ای ندارید جز اینکه مثل یک آچار فرانسه، مهارت‌های مختلفی را کسب کنید. به همین دلیل کتاب‌ها شامل موضوعات مختلف مثل مدیریت، مالی، بازاریابی، سلامت جسم و روح و موفقیت می باشند. همچنین می‌توانید نوشته کتاب‌های ضروری برای کارآفرینان را بخوانید تا با خواندن این کتاب‌ها آینده درخشان کسب‌وکار نوپای خودتان را بیمه کنید.

برای شما که به موضوعات کسب‌وکار و رهبری علاقه‌مندید و به این لیست بسنده نمی‌کنید، خواندن نوشته بهترین کتاب‌های مدیریت و رهبری در سال ۲۰۱۷ را پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب ۴ ساعت کار در هفته

۱٫ ۴ ساعت کار در هفته

عنوان اصلی: The 4-Hour Workweek

نویسنده: Timothy Ferriss

امتیاز گودریدز: ۳٫۸ از ۵ ⭐️

این کتاب به افرادی پیشنهاد می شود که به جای کار کردن در یک کسب‌وکار واقعا خواستار ایجاد یک کسب‌وکار متعلق به خودشان هستند. کتاب به شما هزاران منبع و راهنمایی در مورد چگونگی نمایندگی دادن یا برونسپاری می‌دهد، تا با کمتر کار کردن از زندگی خود لذت ببرید.

در ضمن کتاب به ما کمک می کند به جای روش سنتی کار کردن ۴۰ تا ۵۰ ساعت کار در هفته با پیاده سازی قانون ۲۰/۸۰ (از میان کارهایی که در طول روز انجام می دهیم، تنها ۲۰ درصد دارای اهمیت واقعی هستند و آن ۲۰ درصد، ۸۰ درصد نتایج را تولید می کنند) در ۴ ساعت کار هفتگی به بیشترین نتیجه ممکن برسیم.

7 habits

۲٫ ۷ عادت از مردمان مؤثر

عنوان اصلی: The 7 Habits of Highly Effective People

نویسنده: Stephen Covery

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

در ابتدا به ۷ عادت مورد نظر کاوی اشاره می کنیم: ۱) خیلی فعال باشید، ۲) در ذهنتان کار را از آخر شروع کنید، ۳) موارد ابتدایی را نخست انجام دهید، ۴) به بازی برد برد بیاندیشید، ۵) ابتدا بفهمید و سپس بفهمانید، ۶) هم افزایی ایجاد کنید، ۷) تبر خود را تیز کنید.

خواننده این کتاب یاد می گیرد که چطور امور زندگی خود را اولویت‌بندی کند تا به موفقیت و شادابی برسد. یکی از پرطرفدارترین عادات اشاره شده در کتاب “در ذهنتان کار را از آخر شروع کنید” نام دارد، بدین معنی که اگر ما از مقصد خود درک درستی نداشته باشیم متعاقبا مسیر درستی هم طی نخواهیم کرد و اگر هم مسیر هموار و درستی انتخاب نشود به هدفمان نخواهیم رسید. برای افراد خلاق و ایده پرداز نیز این عادت می تواند آنها را از ایده ‌ایی که از هدف اصلیشان دور می‌کند مفید باشد، چرا که قبل از شروع نوآوری، آنها می‌دانند که ایده مدنظرشان اگرچه خوب است ولی منجر به رسیدن به هدف نخواهد شد.

alchemist

۳٫ کیمیاگر

عنوان اصلی: The Alchemist

نویسنده: Paulo Coelho

امتیاز گودریدز: ۳٫۸ از ۵ ⭐️

اگرچه کتاب از لحاظ موضوعی یک کتاب کسب‌وکار تلقی نمی‌شود اما بسیاری از کارآفرینان آن را مطالعه کرده‌اند. نویسنده داستان چوپانی را به تصویر می‌کشد که برای پیدا کردن گنج به سفری دور و دراز می‌رود. در راه با موانعی مواجه می‌شود که در آخر او را به درک درستی از سفرش می‌رساند.

هر کارآفرین می‌تواند این داستان را برای الهام گرفتن در مسیر کارآفرینی، مطالعه کند. لازم به ذکر است که در نقد ها و بررسی ها این احتمال می‌رود که نویسنده تحت تأثیر داستانی از مثنوی معنوی مولانا، کتاب کیمیاگر را نوشته است. نویسنده نیز اگرچه این موضوع را نفی نکرده اما به گفته خود کتاب را با الهام از داستانی در هزار و یک شب نوشته است.

All_Marketers_Are_Liars

۴٫ همه بازاریاب‌ها دروغ‌گویند

عنوان اصلی: All Marketers are Liars

نویسنده: Seth Godin

امتیاز گودریدز: ۳٫۹ از ۵ ⭐️

کتابی جنجالی که انتقادات بسیار زیادی را برای ست گادین، نویسنده نام‌آشنای کتاب، به همراه داشت. در نسخه‌های بعدی با کمی تغییر عنوان سعی شد از هجمه این انتقادات کاسته شود. اما بر خلاف برداشت اولیه از عنوان کتاب، نویسنده بیان می‌کند اصلی‌ترین وظیفه بازاریابان در واقع داستان گفتن است.

به عقیده گودین داستان خوب ویژگی های خاصی دارد و با رعایت کردن این موارد، مخاطبان شما به شما اعتماد می‌کنند و به داستان شما ملحق می‌شوند. داستانی خوب است که:

  • حقیقت دارد.

  • همراه یک وعده است.

  • قابل اعتماد است.

  • با هوشمندی تعریف می شوند.

  • سریع به نتیجه می رسد.

  • منطقی نیست اما خواسته طرف مقابل را در بر دارد.

  • برای همه خوشایند نیست.

  • متناقض نیست.

  • همسو با باور مشتری است.

build the fort

۵٫ قلعه را بساز

عنوان اصلی: Build the Fort: Why 5 Simple Lessons You learned as a 10-year-old Can Set You Up for Startup Success

نویسنده: Chris Heivly

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

نویسنده با علم و تجربه خود و اندکی شوخ طبعی، با جزییات دقیق و روش های علمی به توضیح گستره وسیع کارآفرینی می‌پردازد. برای هرکسی که در مرحله‌ای از یک کسب‌وکار قدم گذاشته، این کتاب توصیه می‌شود چرا که کتاب به خواننده حس انگیزشی و قدرت شگفت‌انگیزی می‌دهد.

choose yourself

۶٫ خودتان را انتخاب کنید

عنوان اصلی: Choose Yourself! Be Happy, Make Millions, Live the Dream

نویسنده: James Altucher

امتیاز گودریدز: ۳٫۹ از ۵ ⭐️

کتاب “خودتان را انتخاب کنی”د به شما یادآوری می‌کند که همه چیز در اختیار خودتان است. بارها اتفاق افتاده که با دیدن موفقیت دیگران ما نیز به این فکر افتاده‌ایم که برای رسیدن به موفقیت باید راه آنها را تقلید کنیم. اما کتاب به هرکدام از ما یادآوری می‌کند که خیلی خوشحال‌تر و موفق‌تر هستیم وقتی که خودمان باشیم. راه موفقیت افراد به یک شکل نیست و برای رسیدن به موفقیت بیش از یک راه وجود دارد.

contagious

۷٫ مُسری

عنوان اصلی: Contagious: Why Things Catch On

نویسنده: Jonah Berger

امتیاز گودریدز: ۳٫۹ از ۵ ⭐️

کتاب یک دید فوق‌العاده از اهمیت محتوای آنلاین و مسری بودن آن به شما می‌دهد و همچنین بستر مناسبی را برای پروراندن ایده‌هایتان در زمینه بازاریابی با کمترین بودجه ممکن فراهم می‌کند. یکی از ارزان‌ترین و قابل‌حصول‌ترین روش‌های بازاریابی، بازاریابی دهان به دهان (Word of Mouth) یا همان بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) است. در کتاب به سؤالاتی مثل “چگونه یک فیلم یا مقاله به اشتراک گذاشته شده ویروسی می‌شود؟” یا “چطور می‌توان یک محتوایی با قابلیت ویروسی شدن تهیه کرد؟” پاسخ می‌دهد.

drive

۸٫ انگیزه

عنوان اصلی: Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us

نویسنده: Daniel Pink

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

دنیل پینک در کتاب می‌گوید اگر شما خواهان یک تیم عملیاتی هستید، باید افرادی را استخدام کنید که مستقل و مسئولیت‌پذیر کار کنند، شایستگی های خود را برای رهبری و مدیریت در زمینه فعالیتشان نشان دهند و در ضمن خواستار یک هدف باشند. تفکر غالبی وجود دارد که همه فکر می‌کنند انگیزه افراد پول است در صورتی که خود کسب‌وکار باید به گونه‌ای باشد که با تفویض اختیار و فراهم آوردن هدف مورد نظر، به کارمندان انگیزه دهد.

the essay of warren buffett

۹٫ مجموعه مقالات وارن بافت

عنوان اصلی: The Essay of Warren Buffett: Lessons for Corporate America

نویسنده: Warren Buffett

امتیاز گودریدز: ۴٫۴ از ۵ ⭐️

مجموعه‌ای از نوشته‌های چند دهه گذشته وارن بافت که شامل آموزه‌هایی ارزشمند از اصول سرمایه‌گذاری با زبانی ساده گردآوری شده است که در محیط رقابتی امروزه به منزله گنجینه مهم سرمایه‌گذاران و مدیران مبدل شده است. با مطالعه کتاب شما به این باور می‌رسید که یک سرمایه‌گذار موفق شدن از شما یک تاجر موفق می سازد. همچنین یک تاجر موفق بودن شما را به یک سرمایه‌گذار موفق نیز سوق می دهد.

the e-myth

۱۰٫ افسانه کارآفرینی

عنوان اصلی: The E-Myth: Why Most Businesses Don’t Work and What to Do About It

نویسنده: Micheal Gerber

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

بسیاری از خوانندگان بعد از مطالعه کتاب جملاتی مشابه با این مضمون را بیان کردند: “ای کاش قبل از شروع تجارتم این کتاب را خوانده بودم.” دقیقا به همین دلیل است که بسیاری از افراد موفق کتاب افسانه کارآفرینی را برای صاحبان ایده که می خواهند آن را به یک کسب‌وکار نوپا تبدیل کنند، توصیه می‌کنند

کتاب تمامی موانعی که یک کارآفرین ممکن است با آن روبرو شود را به تصویر می‌کشد و راه‌حل‌هایی را برای گذر از آنها توصیه می‌کند. افرادی که در پی تحقق بخشیدن به آرمان‌های خود هستند با خواندن کتاب به مواردی همچون دوراندیشی، فن تفویض اختیار و ایجاد یک نقشه راه برای تجارت خود و غیره دست خواهند یافت.

first things first

۱۱٫ مهم‌ترین مسائل در ابتدا

عنوان اصلی: First Things First

نویسنده: Stephen Covey

امتیاز گودریدز: ۴٫۱ از ۵ ⭐️

استفن کاوی همانند دیگر کتابش “۷ عادت از مردمان مؤثر” نشان می‌دهد که یک نفر چطور می‌تواند با پیاده‌سازی فاکتور مهمی همچون اولویت‌بندی به شدت موفق باشد. یادگیری استادانه این مهارت به شدت در یک تجارت مفید است. دانستن اینکه چگونه می‌شود امور مفید و مهم را از امور کم‌اهمیت و بی‌اهمیت تشخیص داد، یکی از کلیدهای موفقیت در دنیای کسب‌وکار به شمار می‌آید.

fooled by randomness

۱۲٫ فریب‌خورده اتفاقات تصادفی

عنوان اصلی: Fooled by Randomness: The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets

نویسنده: Nassim Taleb

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

گاهی اوقات ما مهارت‌های خود را دست بالا می‌گیریم و بعضا موفقیت‌های بوجود آمده را تماما به دانش و مهارت خود ارتباط می‌دهیم در حالی که نقش نیروهای خارجی و شانس را نادیده می‌گیریم. نویسنده به توضیح تفاوت بین مهارت و تصادف، احتمال، خطای انسانی، شانس و عوامل دیگری که در محیط پیرامون ما اتفاق می‌افتد، می‌پردازد. این کتاب یکی از منحصر به فردترین آثار نسیم طالب، نویسنده نام‌آشنای مباحث مالی، می‌باشد.

founders at work

۱۳٫ بنیان‌گذاران در شغل‌هایشان

عنوان اصلی: Founders at Work: Stories if Startups’ Early Days

نویسنده: Jessica Livingston

امتیاز گودریدز: ۳٫۹ از ۵ ⭐️

در این کتاب با بنیان‌گذاران برترین شرکت‌های سیلیکون‎ولی شامل Apple، Flicker، Lotus، Hotmail و دیگر شرکت‌های مطرح در مورد راه‌اندازی کسب‌وکار نوپایشان و روزهای نخستین آن، مصاحبه شده است. می‌توان این اطلاعات از تجربیات و نصایح افراد موفق را به عنوان گنجینه‌ای کمیاب یاد کرد، چون کمتر اثری پیدا می‌شود که تمامی نکات حائز اهمیت افراد موفق و تجربه‌های آنها را گردآوری کرده باشد.

get a grip

۱۴٫ اوضاع را به دست بگیر

عنوان اصلی: Get A Grip: An Entrepreneurial Fable . . . Your Journey to Get Real, Get Simple, and Get Results

نویسنده: Gino Wickman & Mike Paton

امتیاز گودریدز: ۴٫۲ از ۵ ⭐️

اگر به دنبال مطالعه کتابی هستید که به شما اصول علمی و عملی مدیریت یک شرکت را یاد دهد، کتاب Get a Grip را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این کتاب با ارائه روش‌هایی مثل راه‌های جذب مشتری، می‌تواند کسب‌وکار نوپای شما را به مشتریان بالقوه بشناساند که در نهایت شرکت را به سودآوری چشم‌گیری می‌رساند.

girlboss

۱۵٫ #دختررئیس

عنوان اصلی: #GIRLBOSS

نویسنده: Sophia Amoruso 

امتیاز گودریدز: ۳٫۷ از ۵ ⭐️

نویسنده کتاب یکی از کارآفرینان زن موفق به شمار می‌رود. کتاب وی نیز می‌تواند الهام‌بخش زنان موفق جامعه امروز ما باشد. کتاب بیان می‌دارد که موفق بودن وابسته به تحصیل در دانشگاه مطرح یا شاگرد اول بودن در مدرسه نیست، بلکه اعتماد به خود، شجاعت قدم در راه متفاوت گذاشتن و علم به اینکه کدام قوانین باید پیروی شوند و یا کدامیک باید شکسته شوند، از اصول مهم موفقیت به شمار می‌رود.

the goal

۱۶٫ هدف

عنوان اصلی: The Goal: A Process of Ongoing Improvement

نویسنده: Eliyahu M. Goldratt & Jeff Cox

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

کتاب الیاهو گلدرت جزو برترین کتاب‌های مهندسی صنایع شناخته می‌شود که تئوری محدودیت ها (TOC یا Theory of Constraints) را به بهترین نحو ممکن در قالب داستان بیان می‌کند. همین ویژگی داستانی‌بودن، کتاب را از دیگر کتاب‌ها متمایز می‌کند. لازم به ذکر است تئوری محدودیت‌ها همان شناسایی و حذف گلوگاه‌ها برای بهبود فرایند می‌باشد.

The Hard Thing About Hard Things

۱۷٫ سختی کارهای سخت

عنوان اصلی: The Hard Thing About Hard Things: Building a Business When There Are No Easy Answers

نویسنده: Ben Horowitz

امتیاز گودریدز: ۴٫۲ از ۵ ⭐️

کتابی متفاوت برای کارآفرینان که با نگاهی متفاوت به اتفاقات دنیای واقعی نگاه می‌کند. در نوشته‌ای صمیمی، بن هاروئیتز سعی می‌کند در مورد جنبه‌های ناشناس کارآفرینی صحبت کند. فشارهای عصبی یا استرس‌هایی که تمامی کارآفرینان در راه هدف خود تحمل می‌کنند.

همچنین کتاب به این مسئله می‌پردازد که در دنیای واقعی تصمیمات با عواقب بیشماری گرفته می‌شوند. چرا که در دنیای واقعی، راه‌حل‌های ساده وجود خارجی ندارند.

It’s Called Work for a Reason

۱۸٫ به یه دلیلی اسمش کاره!

عنوان اصلی: It’s Called Work for a Reason!: Your Success Is Your Own Damn Fault

نویسنده: Larry Winget

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

آیا شما به نتایج دلخواه خود در محل کار نمی‌رسید؟ موانعی بزرگی برای رسیدن به موفقیت در پیش رو دارید؟ کارکنان شما در محیطی کسل‌کننده مشغول به ایفای نقش خود هستند؟

لری وینگت برای درک هرچه بهتر مسائل بالا روش‌های پیشنهادیش را با اندکی مزاح و شوخ طبعی بیان می‌کند که منجر به موفقیت مدیران و کارمندان در محیط کار خواهد شد. نویسنده معتقد است که رئیس شما، کارمندان شما، اوضاع اقتصادی و هر یک از عوامل محیطی در موفقیت شما، بدون تلاش خودتان، چاره‌ساز نخواهد بود و همچنین این اراده، خواستن موفقیت و کار مستمر شماست که شما را به سوی موفقیت سوق می‌دهد.

joy inc

۱۹٫ کارخانه لذت!

عنوان اصلی: Joy, Inc: How We Built a Workplace People Love

نویسنده: Richard Sheridan

امتیاز گودریدز: ۴٫۱ از ۵ ⭐️

چگونه می توان یک محیط کار عاری از مواردی همچون ترس و ابهام فراهم کرد؟

جواب این سؤال را می‌توان در کتاب ریچارد شریدان یافت. کتابی که ما را در فراهم کردن بستر مناسب محیط کاری عاری از تنش و پرانرژی راهنمایی می‌کند. کتاب با معرفی شرکت نرم افزاری به اسم Menlo Innovations، بقیه سازمان‌ها را ترغیب به الگوبرداری از فرهنگ این شرکت کوچک می‌کند. شریدان همچنین نحوه اداره جلسات با بهره‌وری بیشتر و ایجاد یک فرایند استخدامی دقیق را نشان می‌دهد.

Losing My Virginity

۲۰٫ از دست دادن شرکت ویرجینیتی

عنوان اصلی: Losing My Virginity: How I’ve Survived, Had Fun, and Made a Fortune Doing Business My Way

نویسنده: Richard Branson

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

ریچارد برانسون یکی از کارآفرینان بزرگ به شمار می‌رود که بیشتر به عنوان بنیان گذار گروه ویرجین (Virgin Group)، شامل بیش از ۴۰۰ شرکت، شناخته می‌شود. کتاب در کنار اشاره به اهمیت یک تجارت موفق به اهمیت خانواده، دوستان، تفریح و ماجراجویی نیز اشاره کرده است و همچنین از ما می‌خواهد که یک زندگی متعادل، پربار و سالم که با تجارت موفق به آسایش می‌رسد، برسیم. او در کتاب، به مسیرهای مهیج و پر از موانعی که در آن برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای مختلف از سنین جوانی قدم گذاشته، پرداخته است که خواننده را هنگام مطالعه به وجد می‌آورد.

a new earth

۲۱٫ زمینی نو

عنوان اصلی: A New Earth: Awakening to Your Life’s Purpose

نویسنده: Eckhart Tolle

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

این کتاب از زمره کتاب‌هایی است که به برانگیختن اهدافتان کمک خواهد کرد و شما را از یأس و ناامیدی آینده و غم و اندوه گذشته رهایی می‌بخشد. به طور کلی این کتاب شما را برای ساختن یک زندگی جدید و بهتر راهنمایی می‌کند، با استفاده از بازگو کردن حکایات و پندها و اندرزهایی که برای هر کسی دست یافتنی است. نگاه خوشبینانه و اعتماد و اطمینان به رویدادهای محیط اطراف حتی در مواقع طاقت فرسا شما را به آرامش خواهد رساند.

outliers

۲۲٫ طرد شده‌ها

عنوان اصلی: Outliers: The Story of Success

نویسنده: Malcolm Gladwell

امتیاز گودریدز: ۴٫۱ از ۵ ⭐️

چه عامل یا عواملی افراد موفق را متمایز کرده است؟

جواب نویسنده کتاب در پاسخ به سؤال:

ما همیشه به راهی که آنها رفته‌اند توجه می‌کنیم، در صورتی که باید ببینیم که آنها کجا، با چه فرهنگی بزرگ شده‌اند و اینکه چه تجربه‌های ویژه‌ای کسب کردند. او با توضیح رازهایی از زندگی افراد ثروتمند، اینکه چرا آسیایی‌ها در ریاضی بهتر هستند، موفقیت گروه موسیقی بیتلز Beatles و فوتبالیست‌های بزرگرا با زندگی این افراد آشنا می‌کند.

Poorly Made In China

۲۳٫ نامرغوب ساخته شده در چین

عنوان اصلی: Poorly Made in China: An Insider’s Account of the Tactics Behind China’s Production Game

نویسنده: Paul Midler

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

در کتاب پاول میلر به محصولات کم کیفیت چینی پرداخته شده و اینکه چطور بعضی شرکت ها در برون‌سپاری به کشور چین دچار مشکل شده‌اند. در کشور ما نیز حساسیت استفاده از محصولات چینی بالا رفته و افراد وقتی با برچسب Made In China مواجه می‌شوند، یک محصول بی‌کیفیت و نامرغوب در ذهنشان تداعی می‌شود. یکی از دلایل اصلی اشاره شده در کتاب به این رفتار تولیدکنندگان چینی، بالا بردن حاشیه سود با استفاده از مواد اولیه کم کیفیت است.

power of broke

۲۴٫ قدرت فقیر

عنوان اصلی: The Power of Broke: How Empty Pockets, a Tight Budget, and a Hunger for Success Can Become Your Greatest Competitive Advantage

نویسنده: Daymon John & Daniel Paisner

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

دیموند جان که یکی از کارآفرینان بزرگ ایالات متحده می باشد، در کتاب اشاره می‌کند که جیب خالی می‌تواند خلاقیت شما را شکوفا کند. جان داستان زندگی افراد موفقی را بازگو می‌کند که درست در زمان یأس و نا امیدی و شکست توانسته ‌ند کسب‌وکار فوق العاده‌ای را راه اندازی کنند. کتاب قدرت فقیر، تفکر خلاقانه، سخت‌کوشی، ایجاد رابطه و نفوذ را ۳ کلید اصلی موفقیت یک کارآفرین به شمار می‌آورد.

power of habit

۲۵٫ قدرت عادت

عنوان اصلی: The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business

نویسنده: Charles Duhigg

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

چارلز داهیگ، برنده جایزه نوبل، چگونگی شکل‌گیری عادت‌ها را برای ما شرح می‌دهد و اینکه چطور عادت می‌تواند برای کسب‌وکار پربار به ما کمک کند. کتاب قدرت عادت که در کشور ما نیز مورد توجه قرار گرفته اذعان می‌کند که تغییر عادات بد و شکل‌دهی عادات جدید خوب، گامی به سوی تغییر روش زندگی کردن و در نتیجه رسیدن به موفقیت می‌باشد.

purple cow

۲۶٫ گاو بنفش

عنوان اصلی: Purple Cow: Transform Your Business by Being Remarkable

نویسنده: Seth Godin

امتیاز گودریدز: ۳٫۸ از ۵ ⭐️

همانطور که از اسم کتاب مشخص است، متفاوت بودن و استثنا بودن در دنیای تجاری امروزه کلید اصلی موفقیت است. محتوای کتاب در نقطه مقابل ضرب‌المثل معروف ما ایرانی‌ها “خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو” قرار دارد.

شما با تولید و طراحی یک محصول انعطاف‌پذیر می‌توانید به راحتی و با صرف هزینه تبلیغاتی به مراتب کمتر نسبت به گذشته مشتریان زیادی را جذب کنید. مشتریان شما در خیابان با دیدن گاوهای یکسان گیج می‌شوند و دقیقا به همین دلیل است که شما نیاز دارید که گاو بنفش باشید.

quiet

۲۷٫ سکوت!

عنوان اصلی: Quiet: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking

نویسنده: Susan Cain

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

سوزان کین در کتاب، رفتار شخصیتی درونگراها را مورد بررسی قرار داده و اینکه چقدر جامعه اطراف ما آن ها را نادیده گرفته است و داشتن صفت برونگرایی به مراتب ارزشمندتر از درونگرایی تلقی می‌شود. نویسنده تأکید می‌کند که همه افراد حتی درونگراها نیز یک صدای بلند و رسا دارند، فقط کافیست به آن ها گوش دهیم. حداقل یک سوم از افرادی که می‌شناسیم درونگرا هستند، افرادی مستعد، خلاق و نوآور. گوش ندادن به حرف کسانی که ساکت به نظر می‌رسند، به از دست دادن تمام ویژگی های منحصر به فرد آنها منجر می‌شود. تجارت ما به تمامی افراد با ویژگی های محتلفی وابسته است که شامل هر دو گروه برونگراها و درونگراها است.

Rich Dad Poor Dad

۲۸٫ پدر دارا، پدر نادار

عنوان اصلی: Rich Dad, Poor Dad

نویسنده: Robert T. Kiyosaki

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

یکی از معروف‌ترین کتاب‌های موفقیت در کشور ما پدر دارا، پدر نادار است. رابرت کیوساکی در کتاب به دو پدری اشاره می‌کند که یکی از آنها (پدر واقعی رابرت) با تحصیلات فوق‌العاده ولی از نظر مالی همیشه مقروض و دیگری (پدر دوست رابرت) که حتی موفق به گذراندن کلاس هشتم نشده است اما یک میلیاردر است. یکی از موضوع‌های مهمی که کیوساکی به آن می‌پردازد و به نوعی کلید اصلی موفقیت ثروتمند شدن در کتاب به شمار می‌آید، کار کردن پول برای شما است نه کار کردن شما برای پول.

The Richest Man in Babylon

۲۹٫ ثروتمندترین مرد بابل

عنوان اصلی: The Richest Man in Babylon

نویسنده: George S. Clason

امتیاز گودریدز: ۴٫۲ از ۵ ⭐️

کتاب به مرور داستان‌های واقعی می‌پردازد که علاوه بر ادبیات قابل ملاحظه آن دربردارنده جنبه‌های اقتصادی است که برای رفع علل مشکلات مالی، راهکارهای مفیدی ارائه می‌دهد. کتاب راه‌حل‌هایی از رفع مشکلات مالی و همچنین جلوگیری از بروز مشکلات مالی مطرح می‌کند که شما را در طول زندگی کمک خواهد کرد. کتاب به شما یاد می‌دهد که چگونه پس انداز کنید و چطور ثروت بیشتری به دست آورید. لازم به ذکر است که کتاب پرطرفدار “ثروتمندترین مرد بابل” در دنیا بیش از ۲ میلیون نسخه فروش داشته است.

The Tipping Point

۳۰٫ نقطه اوج

عنوان اصلی: The Tipping Point: How Little Things Can Make a Big Difference

نویسنده: Malcolm Gladwell

امتیاز گودریدز: ۳٫۹ از ۵ ⭐️

مالکوم گلدول با نوشتن کتاب نقطه اوج به منزله یک منجی برای بازاریاب‌ها ظاهر شد. مالکوم گلدول با توضیح مفهومی اینکه چطور یک کالا به مد روز تبدیل می شود و شرح ایده‌های به اصطلاح ویروسی که مثل دومینو کل افراد جامعه را در بر می‌گیرد، کمک شایانی به پیش‌بینی بهتر رفتار مشتریان کرده است.

The Toy and Game Inventor's Handbook

۳۱٫ راهنمای طراحی بازی و اسباب‌بازی

عنوان اصلی: The Toy and Game Inventor’s Handbook

نویسنده: Richard Levy & Ronald Weingartner

امتیاز گودریدز: ۳٫۹ از ۵ ⭐️

این کتاب یکی از الهام بخش‌ترین کتاب‌ها در صنعت اسباب‌بازی و سرگرمی به شمار می‌آید که سرمایه‌گذاران مشتاق در این زمینه را با آوردن مثال‌هایی واقعی و کاربردی برای تولید هرچه بهتر دنیایی شگفت‌انگیز‌تر برای کودکان راهنمایی می‌کند. کتاب در تلاش است تا شما را به خودباوری رسانده و به ندای درونی خود گوش فرا دهید، کودک درون خود را زنده نگه داشته و هیچ وقت از رشد و پیشرفت دست برندارید.

 

Venture Deals

۳۲٫ قراردادهای سرمایه‌گذاری (Venture)

عنوان اصلی: Venture Deals: Be Smarter Than Your Lawyer and Venture Capitalist

نویسنده: Brad Feld & Jason Mendelson

امتیاز گودریدز: ۴٫۱ از ۵ ⭐️

کتاب ویژگی‌های سرمایه‌گذاری مالی موفق و همچنین جمع‌آوری و تأمین مالی برای آغاز یک کسب‌وکار نو را شرح می‌دهد. شروع هر کسب‌وکاری می‌تواند اگرچه روح‌بخش و نشاط‌آور باشد، مشقت و سختی‌های خاص خود را نیز به همراه دارد. نویسندگان کتاب در تلاش هستند تا به کارآفرینان جنبه‌های مخاطره‌آمیز یک سرمایه‌گذاری را نشان دهند و اینکه چگونه ممکن است یک سرمایه‌گذاری با کمترین ریسک ممکن را انجام دهیم. اگر شما یک تاجر مجرب هستید یا حتی یک کارآفرین در ابتدای راه باشید، کتاب Venture Deals دید وسیعی از سرمایه‌داری و افزایش سرمایه به شما می‌دهد.

Zen and the Art of Happiness

۳۳٫ زِن و هنر شاد زیستن

عنوان اصلی: Zen and the Art of Happiness

نویسنده: Chris Prentiss

امتیاز گودریدز: ۴ از ۵ ⭐️

چگونگی مواجه شدن با تغییرات اجتناب‌ناپذیر، چرایی به وجود‌آمدن استرس و کنترل آن و رازهای زندگی سرشار از شادی را در این کتاب یاد بگیرید. یک روش مطمئن با درس گرفتن از تجربیات گذشته که زندگی راحت و شادی را در پی خواهد داشت. هرآنچه در زندگی شما اتفاق می‌افتد، اعم از اتفاق‌های خوب یا بد، بهترین چیزی است که اتفاق افتاده است.

در قسمت نظرات می‌توانید از ما هر سوالی در مورد کتاب بپرسید. ما در گنجینه ۲ میلیون جلدی، بهترین کتاب را به شما معرفی می‌کنیم.

لوگوی گودریدز

منبع امتیاز کتاب‌ها از سایت گودریدز (Goodreads.com) می‌باشد. اگر با گودریدز آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم نوشته معرفی شبکه اجتماعی کتاب گودریدز را بخوانید. به نظر ما و بسیاری دیگر، این وبسایت بهترین منبع اطلاعات و نقد و بررسی کتاب‌هاست و امکانات بسیار زیادش مثل موتور پیشنهاددهنده کتاب، باعث شده به نوعی بهشت کتاب‌خوانان باشد.

پیشنهاد کتاب

در سری نوشته‌های “چه کتابی بخوانیم، معرفی کتاب” بلاگ داربوک، بهترین کتاب‌های موضوعی و پرفروش‌ترین کتاب‌ها، هر هفته با یک نوشته معرفی می‌شود.

Darbook copy
dialog 2
dialog 4
squirrel
printer
ebook

در دو نسخه کاغذی و الکترونیکی

دسترسی به کتاب‌های زبان اصلی (انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و …) از هر زمانی برای شما راحت‌تر و ارزان‌تر شده. هر کتابی که به دنبالش هستید را پیدا می‌کنیم و به دستتان می‌رسانیم!